Wczoraj (06.01.2016 r.) w Święto Objawienia Pańskiego oraz Trzech Króli, ulicami Hrubieszowa po raz pierwszy przemaszerował Orszak Trzech Króli. Przemarsz rozpoczął się sceną Narodzenia Pana Jezusa przy Kościele Ducha Św., a następnie przeszedł m.in. ulicami Piłsudskiego, Ludną, Prostą i Rynek, aby zakończyć się przy Kościele Św. Mikołaja sceną; pokłon pasterzy i Trzech Króli.
Po trasie przemarszu Orszaku odbyły się jeszcze zainscenizowane sceny; na placu przy tzw. Belwederze (ul. Piłsudskiego), scena odwiedzin u Heroda oraz na ul. Rynek, scena zwiastowania pastuszkom Dobrej Nowiny.
W hrubieszowskim Orszaku udział wzięły m.in. także władze samorządowe Hrubieszowa.
Orszak Trzech Króli kojarzy się przede wszystkim z kulturą i tradycją hiszpańską oraz orszakami ulicznymi organizowanymi w miastach Hiszpanii i w niektórych miastach Meksyku.
W kulturze hiszpańskiej Orszaki Trzech Króli organizowane są w dniu 5 stycznia. W dniu tym wieczorem Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty.
Uważa się, że najstarszym Orszakiem Trzech Króli jest Orszak w Alcoy, Hiszpańskim mieście położonym w Walencji.
Polska tradycja Orszaków Trzech Króli zrodziła się w Szkole Żagle Stowarzyszenia „Sternik”, której to uczniowie w 2008 r. z jasełkami wyszli na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję.
Stowarzyszenie „Sternik” zajmuje się promocją prywatnych placówek edukacyjnych w Polsce. Zakładane przez stowarzyszenie szkoły i przedszkola są bezwyznaniowe i otwarte dla wszystkich, a realizowany przez nie program wychowawczy bazuje na chrześcijańskiej wizji człowieka.
Aktualnie Stowarzyszenie „Sternik” prowadzi w Międzylesiu szkołę dla chłopców oraz szkoły dla dziewcząt i przedszkole w Józefowie i Pruszkowie, a także szkoły w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie.
Inicjatywa dotycząca zakładania stowarzyszenia odbywała się przy dużym udziale osób z Opus Dei.
Pierwsze Orszaki w większych miastach Polski odbyły się w 2009 r. i 2010 r. w Warszawie i Toruniu w niedziele najbliższe dniu 6 stycznia.
W 2010 r. Sejm RP zdecydował, że od 2011r. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy (wcześniej tak było do 1960 r.) i Orszaki zaczęto organizować właśnie w tym dniu. Spowodowało to także zwiększenie zainteresowania ich organizacją. Obecnie odbywają się już w kilkuset miejscowościach w Polsce, przy co raz większej frekwencji mieszkańców.