Orszak Trzech Króli w Hrubieszowie

Orszak 3 Króli

 

Wczoraj (06.01.2016 r.) w Święto Objawienia Pańskiego oraz Trzech Króli, ulicami Hrubieszowa po raz pierwszy przemaszerował Orszak Trzech Króli. Przemarsz rozpoczął się sceną Narodzenia Pana Jezusa przy Kościele Ducha Św., a następnie przeszedł m.in. ulicami Piłsudskiego, Ludną, Prostą i Rynek, aby zakończyć się przy Kościele Św. Mikołaja sceną; pokłon pasterzy i Trzech Króli.

 

Po trasie przemarszu Orszaku odbyły się jeszcze zainscenizowane sceny; na placu przy tzw. Belwederze (ul. Piłsudskiego), scena odwiedzin u Heroda oraz na ul. Rynek, scena zwiastowania pastuszkom Dobrej Nowiny.

 

W hrubieszowskim Orszaku udział wzięły m.in. także władze samorządowe Hrubieszowa.

 

Orszak Trzech Króli kojarzy się przede wszystkim z kulturą i tradycją hiszpańską oraz orszakami ulicznymi organizowanymi w miastach Hiszpanii i w niektórych miastach Meksyku.

 

W kulturze hiszpańskiej Orszaki Trzech Króli organizowane są w dniu 5 stycznia. W dniu tym wieczorem Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty.

 

Uważa się, że najstarszym Orszakiem Trzech Króli jest Orszak w Alcoy, Hiszpańskim mieście położonym w Walencji.

 

Polska tradycja Orszaków Trzech Króli zrodziła się w Szkole Żagle Stowarzyszenia „Sternik”, której to uczniowie w 2008 r. z jasełkami wyszli na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję.

 

Stowarzyszenie „Sternik” zajmuje się promocją prywatnych placówek edukacyjnych w Polsce. Zakładane przez stowarzyszenie szkoły i przedszkola są bezwyznaniowe i otwarte dla wszystkich, a realizowany przez nie program wychowawczy bazuje na chrześcijańskiej wizji człowieka.

 

Aktualnie Stowarzyszenie „Sternik” prowadzi w Międzylesiu szkołę dla chłopców oraz szkoły dla dziewcząt i przedszkole w Józefowie i Pruszkowie, a także szkoły w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie.

 

Inicjatywa dotycząca zakładania stowarzyszenia odbywała się przy dużym udziale osób z Opus Dei.

 

Pierwsze Orszaki w większych miastach Polski odbyły się w 2009 r. i 2010 r. w Warszawie i Toruniu w niedziele najbliższe dniu 6 stycznia.

 

W 2010 r. Sejm RP zdecydował, że od 2011r. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy (wcześniej tak było do 1960 r.) i Orszaki zaczęto organizować właśnie w tym dniu. Spowodowało to także zwiększenie zainteresowania ich organizacją. Obecnie odbywają się już w kilkuset miejscowościach w Polsce, przy co raz większej frekwencji mieszkańców.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=1272

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.