Od wczoraj obowiązuje w Polsce stan epidemii

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przywitał nas stanem epidemii, wprowadzonym w związku z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem oraz przypadkami nieprzestrzegania warunków kwarantanny. O decyzji tej poinformowali wczoraj po południu na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki  i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Oznacza to jednocześnie zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U.. poz. 491) stanowi, że w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Pełny tekst rozporządzenia czytaj TUTAJ

Przepisy rozporządzenia oraz przepisy jemu towarzyszące stanowią m.in. o przesunięciu terminu wznowienia zajęć w szkołach na okres po Świętach Wielkanocnych oraz o rozpoczęciu z dniem 25 marca br. realizacji programów nauczania z wykorzystaniem internetu oraz podwyższeniu z 5 tys. do 30 tys. wysokości kar za naruszanie przepisów stanu epidemii (np. obowiązku dotrzymania warunków kwarantanny).

Przepisy te dają także możliwość ograniczania możliwości przemieszczania się po kraju oraz zamykania zarażonych wirusem terenów np. miast, tworząc tzw. strefy zero.

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii z dniem 20 marca br. odwołany został stan zagrożenia epidemicznego, a rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie opublikowane zostało w Dz. U. pod poz. 490.

Z apelem o przestrzeganie przepisów stanu epidemii zwrócił się wczoraj do mieszkańców naszego województwa Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej LUW TUTAJ

W swoim apelu Wojewoda Lubelski zwrócił m.in. uwagę, że na dzień 20 marca br. na terenie województwa lubelskiego ogniska zarażenia koronawirusem zlokalizowane były w Tomaszowie Lubelskim, powiecie zamojskim, Chełmie, pow. chełmskim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, powiecie lubelskim, Lublinie i powiecie lubartowskim.

Więcej na temat apelu wojewody można przeczytać także w artykule Tomasza Maciuszczaka Koronowirus: Apel Wojewody Lubelskiego. „Liczymy się ze znacznym wzrostem liczby potwierdzonych zakażeń”, zamieszczonym na portalu „Dziennika Wschodniego”, czytaj dalej TUTAJ

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=13674

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.