Salomonowa decyzja Państwowej Komisji Wyborczej ?

Po zakończeniu wczorajszego głosowania w wyborach na Prezydenta RP, którego nie było, a co niewątpliwie jest ciekawym i unikatowym doświadczeniem oraz będzie zapewne przedmiotem wielu dyskursów polityków, politologów, komentatorów i konstytucjonalistów, a być może także przedmiotem wielu rozpraw naukowych, Państwowa Komisja Wyborcza podjęła wczoraj uchwałę   (Nr 129/2020) w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Działając na podstawie art. 293 § 1 w związku z § 3 oraz w związku z art. 160 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r.  Kodeksu wyborczego Komisja jednomyślnie stwierdziła, że :

  • w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów co zdaniem Komisji jest równoważne w skutkach z przewidzianym w art. 293 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. kodeksu wyborczego, tj. brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Uchwała weszła w życie z dniem wczorajszym, jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Uchwała PKW chociaż już budzi sporo emocji, szczególnie wśród polityków, mimo wszystko uspokaja trochę sytuację, dokonuje pewnego resetu w dotychczasowym procesie wyborczym w wyborach na Prezydenta RP oraz uwalnia Sąd Najwyższy od stwierdzania czegoś (inaczej wyborów) co nie miało miejsca.

Kierując się przywołanym w uchwale artykułem 293 § 3 kodeksu wyborczego kolejny ruch należy do Pani Marszałek Sejmu, która nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW powinna ponownie zarządzić wybory na Prezydenta RP, które zgodnie z art. 289 § 2 kodeksu wyborczego winne się odbyć w dniu wolnym od pracy przypadający w ciągu 60 dni, liczonych od dnia zarządzenia wyborów.

Obszerna wypowiedź Sebastiana Marciniaka Przewodniczącego PKW na temat wyborów w kontekście podjętej uchwały z 10 maja br. dla mediów m.in. w materiale „PKW: Proces wyborczy ruszy od początku. Będą nowi kandydaci. A terminy? 23 maja czy raczej 28 czerwca?” na portalu gazetaprawna.pl TUTAJ

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=13913

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.