Przewrót we władzach powiatu hrubieszowskiego

Na zwołanej na dzisiaj (wtorek, 16.06.2020 r.) sesji rady powiatu hrubieszowskiego miał być głosowany wniosek radnych PSL w sprawie odwołania Maryli Symczuk z funkcji Starosty Hrubieszowskiego, a spekulacje w tej kwestii wśród wielu, szczególnie zwolenników dotychczasowej starosty, dawały jej szansę na obronienie się przed odwołaniem.

Jakież było zaskoczenie już na początku sesji kiedy na wniosek Józefa Kuropatwy, szefa PSL zmieniono porządek obrad wprowadzając do niego punkty w sprawie gruntownych zmian we władzach powiatu. W kierownictwie rady powiatu, na stanowisku starosty, na funkcjach członków zarządu powiatu oraz na funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej.

W tej sytuacji było już wiadomo, że sprawa musi być „dogadana” z częścią radnych PiS o których mówiło się już od kilku tygodni i żadne wyjaśnienia starosty oraz pozytywna w sumie dla niej opinia komisji rewizyjnej niczego nie zmienią.

No i zaczęło się.

Najpierw głosami radnych PSL i czwórki radnych PiS odwołano Marylę Symczuk z funkcji Starosty Hrubieszowskiego. Za odwołaniem głosowało 12 radnych (8 PSL + 4 PiS), czyli dokładnie tyle ile wymagają przepisy ustawy o samorządzie powiatowym.

Następnie z funkcji wiceprzewodniczących rady odwołano Danutę Muzyczkę (PiR 2018) i Małgorzatę Wojturską (PiS), a na ich miejsce powołano Józefa Kuropatwę i Stanisława Staszczuka (obaj PSL).

Bez najmniejszych perturbacji przeszły także kolejne głosowania. Za wyborem na funkcję Starosty Hrubieszowskiego dwunastoma głosami wybrano Anetę Karpiuk (PiS, dotychczasową przewodniczącą rady), a za wyborem Michała Miściora na funkcję Przewodniczącego Rady zagłosowało 14 radnych.

Serię głosowań zakończyły głosowania za odwołaniem Tomasza Ożoga z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej oraz członka komisji skarg, wniosków i petycji, a Stanisława Staszczuka ze składu komisji rewizyjnej w związku z ich wyborem na w/w funkcje w prezydium rady i zarządzie powiatu.

Niespodziewanym – dla większości obecnych na sesji – zakończeniem sesji było oświadczenie radnej Anny Lecka (Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy)  o rezygnacji z mandatu radnej, która w ten sposób zademonstrowała swoją dezaprobatę dla dzisiejszych decyzji rady, a właściwie radnych PSL oraz części radnych PiS.

Rezygnacja radnej Lecka niestety dotyczy mnie osobiście, ale nie jest to temat do publicznej dyskusji na obecną chwilę.

O dzisiejszej sesji można przeczytać także m.in. na portalu „Dziennika Wschodniego”  w artykule agdy „Radni wybrali nowego starostę hrubieszowskiego. „Twarda, nieustępliwa, swego dopnie”. Czytaj TUTAJ

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=14101

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.