Wycieczka krajoznawczo-historyczna do rezerwatu „Nad Tanwią” na Roztoczu

Organizatorem wycieczki w dniu 24 lipca br. o charakterze krajoznawczo-historycznym było Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski. W wycieczce udział wzięło 21 osób w tym członkowie stowarzyszenia „BPH” oraz przedstawiciele organizacji współpracujących ze stowarzyszeniem, reprezentujący m.in. Stowarzyszenie „Aktywni” z Przewodowa, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie, Klub Seniora PCK, Środowisko 27 Dywizji AK w Hrubieszowie, Klub Seniora działający przy Zarządzie Rejonowym PCK w Hrubieszowie. Adresatami wycieczki byli przede wszystkim działacze – seniorzy i to oni stanowili zdecydowaną większość uczestników wycieczki.

Miejscem docelowym wycieczki był rezerwat „Nad Tanwią” z wyznaczoną trzy kilometrową ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Nad Tanwią”, mającą swój początek w miejscowości Rebizanty (nazwa obecna nazwa Huta Szumy) w pow. tomaszowskim, skąd nastąpił wymarsz m.in. na „Szlak Szumów”, do wodospadu na rzece Jeleń oraz do miejsc historycznych związanych z organizacją w 1901 r. przeprawy przez granicę rosyjsko- galicyjską Józefowi Piłsudskiemu i jego żonie Marii.

Trasa wycieczki rozpoczynała się w Suściu przy wieży widokowej na Górze Grabowickiej gdzie miał miejsce krótki postój na parkingu przy wieży widokowej, a skąd następnie nastąpił wyjazd do Rebizantów (obecna nazwa miejscowości Huta Szumy).

Ze śródleśnego parkingu w Rebizantach nastąpił wymarsz wycieczki na trasę ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej przebiegającej przez teren rezerwatu „Nad Tanwią” (14 przystanków), Szlak Szumów na rzece Tanew, wodospad na rzece Jeleń oraz do miejsc historycznych związanych z ucieczką i przekraczaniem granicy rosyjsko-galicyjskiej przez Józefa Piłsudskiego.

Folder ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Nad Tanwią” wydany przez Nadleśnictwo Józefów jest do poprania TUTAJ

 Po powrocie wycieczki na parking po godzinie 15-tej nastąpił wyjazd do Rudy Różanieckiej na obiad w Karczmie Pod Szczęśliwym Karpiem.

Po obiedzie nastąpił wyjazd powrotny do Hrubieszowa.

Stowarzyszenie pokryło  koszty wynajmu autokaru oraz zakupu środków dezynfekujących do odkażania rąk. Pozostałe koszty wycieczki pokryli jej uczestnicy we własnym zakresie.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=14362

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.