Przyszła prawdziwa zima

Ostatnie lata spowodowały, że odzwyczailiśmy się już od prawdziwych zim, obfitujących w duże opady śniegu i siarczyste mrozy. Dla wielu młodszych pokoleń Polaków zapewne trudno jest uwierzyć w opowiadania, że dwumetrowej wysokości zaspy śniegu oraz dwudziestostopniowe czy trzydziestostopniowe mrozy nie były czymś nadzwyczajnym. Pamiętam, że nie stanowiło to jednak wielkiej przeszkody w uczęszczaniu do mojej szkoły w Moniatyczach (kilka kilometrów, najczęściej przez pola po głębokim śniegu), ogrzewanej piecami kaflowymi, a przypadki dowożenia dzieci do szkoły przez rodziców konikami zaprzężonymi do sań z  powyższych powodów należały raczej do nielicznych wyjątków i w sytuacjach naprawdę ekstremalnych. Do wyjątków należało także zamykanie szkoły i zawieszanie nauczania z tych powodów.

Pierwsze prognozy światowych ośrodków meteorologicznych prognozowały, że zima 2020/2021 będzie raczej ciepła i pod tym względem podobna do ostatnich, i większość z nas takiej się spodziewała. W takim przekonaniu utwierdzała nas zresztą deszczowa pogoda w sylwestra, w ostatni dzień 2020 r. co było zjawiskiem pogodowym raczej rzadkim nawet dla tych ostatnich „ciepłych” zim.

Wszystko zaczęło się dość szybko zmieniać już po pierwszych kilku dniach nowego roku, a zapowiadane, szybko postępujące ochłodzenie stało się faktem.

Po pierwszym, większym opadzie śniegu i spadku temperatury do minus kilku stopni w dniach 12 i 13 stycznia, na swoim termometrze w dniu 16 i 17 stycznia (sobota i niedziela) o godz. 830 odnotowałem po – 100, gdy na „hrubieszowskim południu” od znajomych uzyskałem informację, że odnotowano tam temperaturę o kilka stopni niższą, w granicach -130.

Dzisiaj mój termometr o godz. 800  wskazywał temperaturę – 180, a więc o kilka stopni niższą niż w dniach poprzednich, ale i tak o wiele wyższą niż w innych rejonach Polski.

Meteorolodzy zapowiadają od jutra ocieplenie i powrót do temperatur niższych w ostatnich dniach stycznia.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=15095

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.