Sesji nadzwyczajnej nie będzie – można było spodziewać się takiej decyzji

W odpowiedzi na wniosek grupy radnych o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu w Hrubieszowie złożony w dniu 31 marca br. do Przewodniczącego Rady Powiatu w dniu 1 kwietnia br. na stronie internetowej Starostwa Powiatowego ukazała się informacja przewodniczącego rady, że ze względu na zagrożenie koronawirusem oraz wprowadzonymi obostrzeniami w związku z pandemią, sesja nadzwyczajna rady nie zostanie zwołana. Informacja oraz wypowiedź na ten temat znalazły się także w niektórych wydaniach prasy lokalnej oraz na portalach internetowych. O samym wniosku i zainteresowaniu m.in. tą sprawą niektórych gazet lokalnych pisałem na swoim blogu we wpisie z 1 kwietnia br., czytaj TUTAJ 

Na etapie przygotowywania wniosku dzieliłem się swoimi wątpliwościami, że ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią przewodniczący rady może sesji nadzwyczajnej nie zwołać.

Publicznie na ten temat nie chciałem się wypowiadać dopóki nie otrzymam jako jeden z wnioskodawców oficjalnej korespondencji od przewodniczącego. Dzisiaj taką korespondencję otrzymałem i stąd mój niniejszy wpis.

W odpowiedzi radnym wnioskodawcom przewodniczący informuje ponadto, że na połowę kwietnia – jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju i w powiecie – planowana jest sesja zwyczajna rady, a wypowiadając się  dla „Dziennika Wschodniego” w artykule agdy „Konflikt, polityka i zdrowie w czasach pandemii. „Kto rządzi powiatem ?” powiedział m.in. „Nie zwołam w ciągu siedmiu dni nadzwyczajnej sesji. Trwa lockdown, który ogłosił premier, nie będę narażał radnych i pracowników starostwa na ryzyko zarażenia. U nas nie ma możliwości zdalnego prowadzenia obrad, nie mamy tych urządzeń, a radni nie mają tabletów. Jak tylko się obostrzenia skończą, będzie zwyczajna sesja. W jej porządku będą punkty, które by miały być omawiane na nadzwyczajnej. Jest zaplanowane, że po 9 kwietnia ma się to skończyć, jeśli tak będzie – koło 15 kwietnia będzie sesja – mówi Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.”

Na chwilę obecną, po dzisiejszej konferencji ministra zdrowia już wiemy, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone i przynajmniej do 18 kwietnia możliwości zwołania sesji nie będzie.

Swoją wypowiedzią przewodniczący rady zwrócił ponadto uwagę na problem, na który radni zwrócili we wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej, a mianowicie na brak możliwości odbywania sesji zdalnych rady powiatu, które w wielu powiatach nie są problemem już od dawna.

Być może doświadczenie z obecnej sytuacji oraz odwołanie wcześniejszej sesji zwyczajnej pozwoli na zastanowienie się nad rozwiązaniem tej kwestii i umożliwienie radnym uczestnictwa w pracach organu uchwałodawczego naszego samorządu powiatowego.

Liczę także na to, że przewodniczący rady nie zapomni o deklaracji złożonej na łamach „Dziennika Wschodniego” i w najbliższej sesji zwyczajnej rady uwzględni tematykę zawartą we wniosku radnych o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Na zakończenie niniejszego wpisu pragnę zwrócić uwagę na niezgodność niektórych zapisów statutu powiatu z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym, która zauważona została, a nawet w jakimś stopniu przedyskutowana w trakcie pracy nad wnioskiem o zwołanie sesji.

Ale o tym w innym wpisie na blogu.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=15306

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.