Jaka jest prawda o polskich samorządach?

Twórcy polskich reform samorządowych z 1990 r. (gminnej) i z 1998 r. powiatowej i wojewódzkiej), m.in. senatorowie prof. Jerzy Regulski pełnomocnik rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. reformy samorządu terytorialnego i prof. Jerzy Stępień, generalny komisarz wyborczy, wiceminister MSWiA zaangażowany w reformach z 1990 i 1998 r., prof. Michał Kulesza, współzałożyciel Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka, a także prof. nauk prawnych Zygmunt Niewiadomski, zamościanin z urodzenia, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego zapewne nie przepuszczali, że zaledwie po trzydziestu latach patologii w działalności naszych samorządów będzie tak wiele.

Z racji pełnienia funkcji radnego (także funkcyjnych) w pięciu kadencjach (1994 – 1998 w radzie miejskiej) oraz w kadencjach (1999 -2002, 2002 – 2006, 2006 – 2010 do lipca 2007 i 2018 – 2023 od sierpnia 2020 do chwili obecnej), zarówno będąc w tzw. grupach „trzymających władzę), a także w opozji jak obecnie, „coś niecoś” na ten temat mogę powiedzieć.

Przeprowadziłem wiele dyskusji podczas których zwracałem uwagę, że od kilku już kadencji samorządy, a szczególnie szczebla powiatowego o działalności których mam największą wiedzę, często niewiele mają wspólnego z samorządnością i często stają się przybudówkami partyjnymi (różnych partii).

Niestety, ale to jest faktem i to coraz bardziej dostrzeganym i napiętnowanym przez lokalne społeczności, chociaż w przekonaniu polityków i znacznej części mediów, reformy samorządowe zaliczane są do najbardziej udanych reform w okresie III Rzeczypospolitej.

Problemem tym zajął się Andrzej Andrysiak – autor książki „Lokalsi”. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”, wydawca Gazety Radomszczańskiej, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, były redaktor naczelny „Życia Warszawy” oraz zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”.

Polecam rozmowę Patryka Słowika, dziennikarza Wirtualnej Polski z autorem tej książki, zamieszczoną w Magazynie Wirtualnej Polski 10 czerwca br. pod znamiennym tytułem „Pokazał brzydką twarz Polski samorządowej”. „To mistrzowie PR”.

Z pełnym zapisem rozmowy można, a nawet należy się zapoznać na portalu Wirtualnej Polski, czytaj TUTAJ  

P.S

Prof. Zygmunta Niewiadomskiego w 1990 roku poznałem osobiście (organizowałem spotkanie profesora z mieszkańcami gminy Trzeszczany przed pierwszymi wyborami w 1990 r.). Na pamiątkę zostawił mi swoje opracowanie „Samorząd terytorialny w warunkach współczesnego państwa kapitalistycznego” (na przykładzie Francji, Republiki Federalnej Niemiec i Szwajcarii), wydane w 1989 r. przez Instytut Administracji i Zarządzania).

Lekturę tego opracowania również polecam. Naprawdę warto.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=15952

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.