79. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie – Klasztor OO. Bernardynów w Hrubieszowie , w zakładce menu „Informacje” możemy więcej się dowiedzieć na temat obchodów 79. rocznicy tych tragicznych wydarzeń, a mianowicie możemy przeczytać, że „w najbliższą niedzielę 10 lipca obchodzić będziemy 79. rocznicę tzw. KRWAWEJ NIEDZIELI, kiedy to nastąpiła kulminacja zbrodni ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wobec polskich współobywateli zamieszkujących Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej: Wołyń, Małopolskę Wschodnią oraz woj. lubelskie.

Tego dnia w 1943 r. oddziały UPA zaatakowały około stu polskich wsi, brutalnie mordując mieszkańców. W latach 1939-1947 w okrutny sposób zostało zamordowanych ok. 130 tys. Polaków – w tym ok. 200 kapłanów, braci i sióstr zakonnych – także w kościołach podczas sprawowania Mszy świętych – są to do dzisiaj tzw. „niedokończone Msze Wołyńskie”. Z naszego Zakonu zamordowano  6. kapłanów i braci zakonnych w tym jednego z ojców z Sokala – o. Stanisława Muchę oraz wszystkich zakonników w klasztorze we Fradze”.  

Dalej przeczytamy, że „z tej racji w przyszłą niedzielę 10 lipca o godz. 13.00 zostanie odprawiona w naszym sanktuarium uroczysta Msza św. za pomordowanych na Wołyniu, Ziemi Sokalskiej i Hrubieszowskiej a po Mszy św. zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze w przedsionku kościoła przy tablicy upamiętniającej te tragiczne wydarzenia”.

Na uroczystości 79. rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli zaprasza Wspólnota Klasztoru oraz Zarząd Środowiska Związku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=15995

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.