Anuntiata Środa odznaczona Medalem im. dr Henryka Jordana

starostwo-2016-r

Na odbytej w dniu 29 grudnia 2016 r. XVII sesji rady powiatu, za zaangażowaną działalność w organizacjach pozarządowych, Medalem im. dr Henryka Jordana odznaczona została Anuntiata Maria Środa z Żeniatyna gm. Dołhobyczów.

 

Na wniosek Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie, odznaczenie Pani Środzie, która na co dzień działa w Stowarzyszeniu „AKTYWNI” w Przewodowie i pełni tam funkcję sekretarza zarządu, przyznał Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

 

Medal wręczyli Józef Kuropatwa, Starosta Hrubieszowski oraz Marian Lackowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przytulisko” w Chełmie. Więcej na stronie internetowej hrubieszowskiego starostwa TUTAJ

 

Pani Anuntiata w Stowarzyszeniu „AKTYWNI” działa od 2010 r. W 2013 r. aktywnie uczestniczyła m.in. w organizowaniu pomocy rodzinie Państwa Woch z Radostowa gm. Mircze przy odbudowie domu po pożarze oraz pomoc dla ich niepełnosprawnej córki.

 

Pani Anuntiata jest osobą znaną w hrubieszowskim środowisku także z innych aktywności. Wspólnie z mężem Mieczysławem prowadzi w Żniatynie wzorcowe gospodarstwo rolne za co w 2010 r. została wyróżniona funkcją gospodyni Dożynek Wojewódzkich, które w dniu 27 sierpnia odbywały się w Hrubieszowie.

 

sroda-i-sawicki-starostowie-dozynek-wojewodzkich-2010-r

Swoich sił próbowała także w samorządzie lokalnym, ubiegając się bez powodzenia z list PSL w 2010 r. o mandat radnej gminy Dołhobyczów, a w 2014 r. o mandat radnej powiatu hrubieszowskiego.

 

Jak z powyższego wynika Jej zainteresowania są szerokie i wykraczają poza teren powiatu hrubieszowskiego, o czym świadczy współpraca z chełmskim stowarzyszeniem.

 

Przy okazji wyróżnienia Pani Anuntiaty warto chyba przypomnieć w kilku słowach o dr Jordanie i o samym medalu.

 

Otóż dr Henryk Jordan (1842 – 1907) był lekarzem społecznikiem oraz zaangażowanym propagatorem wychowania fizycznego w Polsce. Od 1895 r. był profesorem ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz inicjatorem i gorącym zwolennikiem zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tzw. „Ogrodów jordanowskich”.

 

W 1974 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ustanowiło Medal im. dr Henryka Jordana, który jest przyznawany osobom za systematyczną pracę na polu rekreacji i usportowienia dzieci i młodzieży, popularyzację zdrowego stylu życia, za niesienie pomocy dzieciom chorym, będącym w trudnej sytuacji życiowej oraz za działalność na rzecz rozwoju opieki zdrowotnej.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=3310

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.