Kandydaci do Sejmu i Senatu z Lubelszczyzny i powiatu hrubieszowskiego

W woj. lubelskim posłów będziemy wybierać w dwóch wielomandatowych okręgach wyborczych tj. lubelskim Nr 6 (15 posłów) i chełmskim Nr 7 (12 posłów), a senatorów w 6 jednomandatowych okręgach wyborczych.

 

Okręg Nr 6tworzą powiaty; janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki oraz Lublin jako miasto na prawach powiatu.

Okręg Nr 7 – tworzą pozostałe powiaty Lubelszczyzny tj. bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, parczewski, radzyński, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miasta na prawach powiatu Biała Podlaska, Chełm i Zamość.

Wybory senatorów przeprowadzone będą w 6 okręgach wyborczych, a mianowicie:

Okręg Nr 14powiaty lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki,

Okręg Nr 15powiaty janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki,

Okręg Nr 16 – Lublin, miasto na prawach powiatu,

Okręg Nr 17powiaty bialski, parczewski, radzyński i Biała Podlaska, miasto na prawach powiatu,

Okręg Nr 18powiaty chełmski, krasnostawski, włodawski i Chełm miasto na prawach powiatu,

Okręg Nr 19 powiaty biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, i Zamość – miasto na prawach powiatu.

Komitety wyborcze w woj. lubelskim zgłosiły ogółem 477 kandydatów na posłów (283 w okręgu Nr 6 i 194 w okręgu Nr 7) co daje średnio 17,66 kandydata na jeden mandat. Wśród zgłoszonych kandydatów jest 271 mężczyzn i 206 kobiet, a średnia wieku kandydata wynosi 42 lata.

W okręgu wyborczym Nr 6 swoje listy kandydatów zgłosiło i zarejestrowało 11 komitetów wyborczych tj. PIS, PO RP, Partia Razem, KORWIN, PSL, ZL SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, „Kukiz 15”, Nowoczesna Ryszarda Petru, Ruch Społeczny RP, Samoobrona oraz KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Bożę!”.

Dwie listy mniej zgłosiły i zarejestrowały komitety wyborcze w okręgu Nr 7. W okręgu tym w dniu wyborów będziemy mogli głosować na kandydatów z 9 list tj. PIS, PO RP, Partii Razem, KORWIN, PSL, ZL SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, „Kukiz 15”, Nowoczesna Ryszarda Petru oraz Samoobrona.

Na senatorów komitety wyborcze zgłosiły i zarejestrowały w sześciu jednomandatowych okręgach wyborczych ogółem 425 kandydatów co daje średnio 4,25 kandydata na jeden mandat, w tym 367 mężczyzn i 58 kobiet. Średnia wieku kandydata wynosi 53 lata.

Kandydatów na senatorów zgłosiło 12 komitetów wyborczych. Poszczególne komitety zgłosiły następujące ilości kandydatów: PSL – 5, PIS – 4, PO – 3, Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni – 1, Narodowe Odrodzenie Polski – 1, KWW Krzysztofa Cugowskiego – 1, Polska Razem Zjednoczona Prawica – 1, KW Krzysztofa Grzegorza Biereckiego – 1, KWW Społecznej Demokracji – 1, KWW Rafał Stachura do Senatu – 1, Komitet Wyborczy Nowej Prawicy – 1 oraz Obywatelski Komitet Wyborczy Wyborców Polskie Rodziny Razem – 1.

Zastanawiające jest, że tylko jednego kandydata – w okręgu Nr 16 OKW Lublin – zgłosiła Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

Wśród nazwisk na listach kandydatów do Sejmu w okręgu NR 7 – Chełm, znajdziemy 14 kandydatów z powiatu hrubieszowskiego, najwięcej bo aż 6 na liście KW KORWIN. Kandydatami tymi z poszczególnych list są:

Lista Nr 1 KW PIS – Agnieszka Skubis Rafalska z Werbkowic i Lech Szopiński z Mircza. Jedynką na liście PIS jest Beata Mazurek z Chełma.

Lista Nr 2 KW PO RP – Marek Poznański i Tomasz Wojciech Antoniuk, obaj z Hrubieszowa. Jedynką na liście PO RP jest Grzegorz Raniewicz z Chełma.

Lista Nr 3 KW Partia Razem – brak kandydatów z powiatu hrubieszowskiego. Jedynką na liście jest Magdalena Zelent z Dubienki.

Lista Nr 4 KW KORWIN – Tomasz Czarnecki z Werbkowic, Małgorzata Jońska z Werbkowic, Paweł Piotr Drygiel z Brodzicy, Katarzyna Maria Wawryniuk z Alojzowa, Barbara Czarnecka-Sobczuk z Werbkowic oraz Rafał Ciesielczuk także z Werbkowic. Jedynką na liście jest Rafał Tomasz Bukowski z Chełma.

Lista Nr 5 KW PSL – Józef Kuropatwa z Prehoryłego i Grażyna Bolewska z Hrubieszowa. Jedynką na liście jest Genowefa Tokarska z Biszczy.

Lista Nr 6 KW ZL SLD+TR+PPS+UP+Zieloni – brak kandydatów z powiatu hrubieszowskiego. Jedynką na liście jest Riad Haidar z Białej Podlaskiej.

Lista Nr 7 KW „Kukiz 15” – Mateusz Jacek Margol z Mircza. Jedynką na liście jest Jarosław Sachajko z Zamościa.

Lista Nr 8 KW Nowoczesna Ryszarda Petru – brak kandydatów z hrubieszowskiego. Jedynką na liście jest Mateusz Pruchnal z Lublina.

Lista Nr 9 KW Samoobrona – Barbara Janina Pogódź z Masłomęcza. Jedynką na liście jest Henryk Stanisław Małysz z Majdanu Wierzchowińskiego.

Niestety ale na listach kandydatów na senatorów nie znajdziemy ani jednego kandydata z powiatu hrubieszowskiego. W okręgu Nr 19 do którego powiat hrubieszowski należy senatora będziemy wybierali zgłoszonych zostało 5 kandydatów, najwięcej spośród sześciu okręgów Lubelszczyzny. Są nimi: Stanisław Bąk zam. Biłgoraj (Komitet Wyborczy Kongres Nowej Prawicy), Jerzy Chróścikowski zam. Białowola (KW PIS), Mariusz Cichocki zam. Tomaszów Lub. (KW PO RP), Kazimierz Mielnicki zam. Hutki (KW PSL) oraz Maria Sendecka zam. Tomaszów Lub. (Obywatelski Komitet Wyborczy Wyborców Polskie Rodziny Razem).

Jak z powyższego wynika z największych i od dawna zakorzenionych na polskiej scenie politycznej środowisk politycznych, tylko z lewicy nikt nie reprezentuje powiatu hrubieszowskiego na listach kandydatów na posłów i senatorów.

W tej sytuacji aż cisną się na usta pytania. Gdzie jest lewica hrubieszowska ? Czy wyprowadziła już swój sztandar ?

Chcę wierzyć, że odpowiedzi na te pytania będą na nie.

I jeszcze jedna konstatacja. Najwięcej „jedynek” na listach w okręgu Nr 7 jest z Chełma i powiatu chełmskiego. Z powiatu hrubieszowskiego nie ma ani jednej. Jak Państwo myślicie o czym to może świadczyć ?

Więcej o kandydatach hrubieszowskich oraz szerzej o lewicy w następnych wpisach.

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=591

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.