Jak głosowaliśmy i kogo wybraliśmy na radnych powiatu hrubieszowskiego – część III wybory do rady powiatu

W tegorocznych wyborach do rady powiatu uprawnionych było 53.630 osób, w głosowaniu udział wzięło 26.397 osób tj. 49,26 %. Głosów ważnych oddano 25.070, nieważnych 1327, tj. 5,03 %.  W wyborach do rady powiatu w 2014 r. uprawnionych było 55.809 osób, które oddały 25.958 kart ważnych co zdecydowało o frekwencji na poziomie 46,51 %, tj. niższej o 2,75 % od tegorocznej. W głosowaniu wzięło udział 25.958 osób, którzy oddali 4830 głosów nieważnych co stanowiło aż 18,6 %.

Analizując informacje opisujące wybory do rady powiatu z 2018 r. i 2014 r. należy także zauważyć, że w 2018 r. było mniej o 2.179 osób uprawnionych do głosowania oraz mniej o 888 osób, które wzięły udział w głosowaniu.

W br. pięć komitetów wyborczych zgłosiło 121 kandydatów na radnych do liczącej 19 radnych, rady powiatu hrubieszowskiego:

 • Komitet Wyborczy PSL – 29 kandydatów,
 • Komitet Wyborczy Porozumienie i Rozwój – 29 kandydatów,
 • Komitet Wyborczy PiS – 28 kandydatów,
 • Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz`15 – 21 kandydatów oraz
 • Komitet Wyborczy Wyborców – Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy – 14 kandydatów.  

Podczas głosowania najwyższe poparcie wyborców uzyskało PiS – 35,43 %, a na kolejnych miejscach uplasowały się komitety wyborcze: PSL – 31,65 %, Porozumienie i Rozwój – 19,86 %, Kukiz`15 – 7,05 % oraz Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy – 6,01 %.

Poparcie to dzięki metodzie D`Hondta (metoda stosowana przy podziale mandatów w wyborach opartych na ordynacjach proporcjonalnych) przełożyło się na ilości mandatów dla poszczególnych komitetów wyborczych, wynoszące dla:

 • KW PSL – 8
 • KW PIS – 7
 • KWW Porozumienie i Rozwój – 3
 • KWW Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy – 1
 • KWW Kukiz`15 – 0

Jeżeli chodzi o ilość zdobytych mandatów to w stosunku do wyborów z 2014 r. stracił  jedynie PSL, i to aż 5 mandatów (2 w Hrubieszowie, 1 w okręgu Mircze-Dołhobyczów, 1 w okręgu Horodło –Trzeszczany – Uchanie oraz 1 w okręgu Werbkowice).

Zyskali natomiast: PIS – 3 mandaty (1 w Hrubieszowie, 1 w okręgu Horodło – Trzeszczany – Uchanie i 1w okręgu Mircze – Dołhobyczów) oraz Porozumienie i Rozwój – 1 mandat w okręgu Werbkowice.

Po ośmiu latach nieobecności do rady powiatu powróciła lewica, która zdobyła jeden mandat w Hrubieszowie.

Skład osobowy nowej rady  przedstawia się następująco:

 • PSL – Miścior Michał, Kozłowska Danuta, Kuropatwa Józef, Staszczuk Stanisław, Jabłońska Anna, Augustynek Paweł, Czerwonka Patryk, syn byłego wicestarosty i Barczuk Andrzej,
 • PIS – Kata Marek, Ożóg Tomasz, Grabarczuk Jan, Pogódź-Kukiełka Marcelina, Fornal Dariusz, Karpiuk Aneta i Wojturska Małgorzata,
 • Porozumienie i Rozwój – Sołtysiak Wojciech, Mołodecki Jan i Muzyczka Danuta oraz
 • Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy – Lecka Danuta.

Spośród radnych obecnej kadencji, którzy ubiegali się o reelekcję do nowej rady nie dostali się: Sitarz Stanisław (wiceprzewodniczący rady powiatu), Sala Wincenty (przewodniczący komisji spraw społecznych), Pydyś Arkadiusz (przewodniczący komisji rewizyjnej) i Trzak Jarosław (członek zarządu powiatu) z PSL, Maksymowicz Radosław z PIS oraz Palichleb Robert z Porozumienia i Rozwoju.

Wyniki wyborów nie dają większości w radzie powiatu żadnemu ugrupowaniu, co wymusi zawarcie koalicji.  

Nie jest żadną tajemnicą, że zabiegają o to przede wszystkim PSL i PIS, które mają najwięcej radnych.

PSL chce władzę i wpływy w powiecie utrzymać, a jego działacze przed wyborami konieczności zawierania po wyborach koalicji nie zakładali. Przynajmniej ci, z którymi przed wyborami miałem okazję rozmawiać.

PiS chce władzę w powiecie przejąć i pokazać, jak mówią, że można samorządem powiatowym zarządzać lepiej.

Jaką zdolność koalicyjną mają jedni i drudzy niebawem się okaże ?

Do pierwszej sesji nowej rady powiatu pozostało maksymalnie 20 dni.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=6127

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.