Czas układania koalicji

Obie tury wyborów samorządowych za nami. Wybrani zostali radni rad gmin, radni rady powiatu oraz radni sejmiku wojewódzkiego. Czas zabrać się za przygotowania do pierwszych sesji konstytuujących władze organów uchwałodawczych, a w przypadku sejmiku także zarząd województwa, czyli organ wykonawczy samorządu wojewódzkiego.

W przypadku wielu samorządów, w których żaden z komitetów wyborczych nie uzyskał poparcia na poziomie ponad 50 %, zajdzie konieczność zawierania koalicji powyborczych.

Potrzeba taka nie występuje na poziomie samorządu województwa lubelskiego. KW PiS do Sejmiku Województwa Lubelskiego, który liczy 33 radnych, wprowadził 18 swoich przedstawicieli co zapewnia mu samodzielne rządzenie.

To powoduje, że PiS zapewne samodzielnie ukształtuje skład zarządu województwa oraz przejmie kierowanie sejmikiem, do którego może ewentualnie doprosić przedstawicieli innych ugrupowań.

A jak sytuacja wygląda w powiecie hrubieszowskim (rada powiatu liczy 19 radnych, a rada gminy miejskiej Hrubieszów i rady gmin po 15 radnych) ?

Powiat

W liczącej 19 radnych radzie powiatu, nikt nie ma większości. PSL zdobył 8 mandatów, PiS 7 mandatów, KWW „Porozumienie i Rozwój” (PiR) 3 mandaty oraz KWW „Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy „ (HPL)1 mandat.

Symulacji koalicyjnych w tym przypadku jest co najmniej kilka. Najliczniejszą większość dawałoby porozumienie PSL i PiS, ale zdaniem wielu rozmówców jest to mało prawdopodobne.

Jeżeli nie koalicja PSL z PiS to koalicja PSL lub PiS z PiR przy ewentualnym wsparciu radnej z HPL.

Z mojego doświadczenia wynika, że każda z opcji jest możliwa, także taka, której najmniej można się spodziewać. Czasami nie da się przewidzieć co w głowach radnych się urodzi i jak ostatecznie zdecydują.

Hrubieszów

Piętnastoma mandatami w radzie miejskiej wyborcy obdzielili: PIS – 7 mandatów, PIR – 3 mandaty, HPL – 3 mandaty, PSL – 1 mandat oraz Kukiz`15 – także 1 mandat.

Opcji koalicyjnych i w tym przypadku jest wiele. Najbardziej oczywiste, dające większość w radzie miasta, wydają się koalicje PiS z PiR lub HPL. Tylko czy to możliwe w kontekście wyborów burmistrza ?

Osobiście wątpię ?

Większość PiS zapewnia także porozumienie z PSL lub Kukiz`15.

Nie jest także wykluczone porozumienie radnych PiR z radnymi HPL, PSL i Kukiz`15. Ono także daje większość radzie, tyle że dla PiR, który ma swojego burmistrza.

Podobnie jak w przypadku powiatu opcji może być jeszcze więcej.

Dołhobyczów

Tutaj sprawa jest prosta. PSL, którego kandydat zdobył ponownie mandat wójta gminy, do rady gminy wprowadził aż 13 radnych i nie musi z nikim władzą w radzie się dzielić.

Po jednym mandacie w radzie gminy zdobyli KWW „Przygraniczny Samorząd Dołhobyczowski” oraz KW PiS.

Horodło

Większość w radzie gminy zdobył KWW „Nasza Gmina Hrodło”, który siódmy już raz zdobył mandat wójta gminy, a do rady wprowadził 8 radnych.

W tej sytuacji do udziału w podziale stanowisk w radzie mogą kogoś doprosić, ale przynajmniej na tym etapie nie jest to konieczne.

Pozostałe mandaty w radzie zdobyli: PiS – 3, PSL – 2 oraz KWW „Gmina Horodło – Lepsze Jutro” – 2 mandaty.

Hrubieszów (gmina)

Najwięcej mandatów radnych zdobył PiR – 6, który wywalczył w wyborach także fotel wójta gminy dla swojego kandydata. Jest to jednak za mało aby samodzielnie ukonstytuować strukturę rady.

Pozostałe mandaty zdobyli: Kukiz`15 – 3 mandaty, PiS – 2 mandaty, KWW „Gmina Hrubieszów dla ludzi” – 2 mandaty oraz PSL – 2 mandaty.

Z powyższego wynika, że dla PiR każdy z pozostałych komitetów może być parterem.

Mircze

W gminie Mircze podobnie jak w Dołhobyczowie i Horodle większość w radzie gminy wyborcy zapewnili PSL, który zdobył 10 mandatów radnych oraz mandat wójta gminy.

Pozostałych radnych do rady gminy wprowadzili: KWW „Gmina Mircze” – 4 oraz KWW „Ryszarda Wieczorka” – 1.

Trzeszczany

W gminie Trzeszczany 7 (najwięcej) radnych do rady gminy wprowadził KWW „Sprawiedliwe i Lepsze Jutro”, który zdobył także mandat wójta gminy i do większości w radzie brakuje jemu tylko jednego mandatu.

Pozostałe mandaty przypadły dla: KWW „Henryk Świst” – 5, KW PSL – 2 oraz PiR – 1 mandat. To są przypuszczalni koalicjanci dla KWW „Sprawiedliwe i Lepsze Jutro”

Uchanie

W Uchaniach najwięcej mandatów radnych zdobyli: KWW PiR – 7, komitet którego kandydatka przegrała walkę o reelekcję na fotel wójta gminy oraz KW PSL – 5, który fotel wójta wywalczył dla swojego kandydata.

Żaden więc z tych komitetów nie jest w stanie samodzielnie stanowić większości w radzie.

Większość taką może im zapewnić 3 radnych KWW „Mariana Lackowskiego”. Moim zdaniem bliżej im raczej do radnych i wójta z PSL.

Werbkowice

W gminie Werbkowice mandat wójta oraz mandaty 7 radnych zdobył PiS. Nie daje to jednak większości w radzie gminy i konieczne jest zawarcie koalicji, a ewentualnymi koalicjantami mogą być radni z komitetów wyborczych: KWW Lech Bojko” – 5 radnych, KW PSL – 2 radnych oraz KWW „Tomasza Bąka” – 1 radny.

Jak z powyższego wynika, każda opcja koalicji zapewnia większość w radzie, a na stworzenie koalicji w radzie mają oba komitety wyborcze, których kandydaci spotkali się w II turze wyborów.

W kolejnym wpisie o zwoływaniu pierwszych sesji nowych rad.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=6142

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.