Miało być „KW Lewica”, póki co stanęło na „KW Sojusz Lewicy Demokratycznej”. A jak się zakończy ?

Do wczoraj (środa, 14.08,2019 r.) Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 23 komitety wyborcze, które mają zamiar wystawić swoich kandydatów w najbliższych wyborach (13.10) do Sejmu i Senatu RP. Dwadzieścia dotychczas zarejestrowanych komitetów chce wystawić swoich kandydatów zarówno do Sejmu jak i do Senatu, trzy komitety tylko do Senatu.

Wśród zarejestrowanych komitetów znajdziemy wszystkie, które w badaniach opinii publicznej mają szanse na mandaty poselskie i senatorskie, tj. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (skrót: KW Prawo i Sprawiedliwość), Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (skrót: KKW Koalicja Obywatelska PO .NIPL Zieloni), Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (skrót: Komitet Wyborczy PSL) oraz Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość (skrót: KW Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Spośród wymienionych komitetów tylko komitet utworzony przez Platformę Obywatelską, .Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych został zarejestrowany jako komitet koalicyjny, a pozostałe jako komitety partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość (przed wyborami do PE rozpoczęła działalność jako komitet wyborczy wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, a w lipcu br. zarejestrowana jako federacyjna partia polityczna pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Analizując ewidencję zarejestrowanych dotychczas komitetów wyborczych przez PKW moją szczególną uwagę zwróciło to, że przy pozycji ewidencji Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej po skrócie „KW Lewica” nie pozostało śladu, a w jego miejsce znalazł się skrót „KW Sojusz Lewicy Demokratycznej”.

Okazało się więc, że po wielu dniach odmieniania przez różne przypadki słowa „KW Lewica”, które miało symbolizować zjednoczenie ugrupowań lewicowych przed wyborami parlamentarnymi, zarządzonymi na 13 października wyszły przysłowiowe „nici”.

O problemach z rejestracją komitetu SLD ze skrótem „KW Lewica” pisałem w swoim wpisie „KW Lewica ma problem z rejestracją w PKW” z 13 sierpnia br., czytaj TUTAJ

Perturbacje ze skrótem nazwy Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej wywołały sporo zamieszania i niepokoju w środowisku lewicy oraz aktywu, szczególnie Partii Razem.

W dużym stopniu sytuacja ta została rozładowana dzisiejszą konferencją prasową podczas której z ust pani rzecznik SLD i KW Lewicy usłyszeliśmy, że – cytuję za wpisem na portalu SLD – „Udało się! Po wielu perturbacjach, ale udało się. Zwyciężymy, ponieważ będziemy jednością i idąc do wyborów wspólnie – rozpoczęła konferencję prasową „Lewicy” Anna-Maria Żukowska”.

Podczas spotkania z dziennikarzami liderzy SLD, Wiosny oraz Lewicy Razem ogłosili, iż wystartują wspólnie w ramach Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i będą się posługiwać szyldem „Lewica”.

Więcej o konferencji na portalu SLD TUTAJ

Proces rejestracji komitetów wyborczych potrwa do 26 sierpnia br. więc pewnie jeszcze trochę ich przybędzie. Zarówno z prawej jak i lewej strony politycznej, a być może także w formie inicjatyw wyborców.

Ile z nich zdoła zebrać wymaganą ilość podpisów z poparciem dla list kandydatów to się dopiero okaże.

Każda okręgowa lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5.000 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym, a dla zarejestrowania list we wszystkich okręgach trzeba zebrać wymaganą liczbę podpisów poparcia w co najmniej połowie okręgów.

Każda kandydatura na senatora wymaga poparcia przynajmniej 3.000 podpisów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów upływa 3 września 2019 r. o godzinie 24.00.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=7111

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.