Uroczysta Gala Jubileuszu 590-lecia Powiatu Hrubieszowskiego

W ubiegłą sobotę (28.09) w Sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyła się Uroczysta Gala z okazji Jubileuszu 590-lecia Powiatu Hrubieszowskiego. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Jacek Sasin Wicepremier Rządu RP, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, posłowie i senatorowie RP, przedstawiciele powiatów partnerskich tj. Kętrzyna i Nowotarskiego oraz przedstawiciele powiatów z terenu województwa lubelskiego.

Uroczysta Gala poprzedzona została Mszą Świętą w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Hrubieszowie.

Po wystąpieniach na Gali Maryli Symczuk Starosty Hrubieszowskiego, Wicepremiera Jacka Sasina i Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego, na scenie HDK wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, a następnie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Staszica w Hrubieszowie ze spektaklem pt. „Powiat Hrubieszowski: Stąd ród mój – tu żyję”.

Warto i należy podkreślić, że oba występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez widownię.

Następnie 20 osób, zasłużonych dla powiatu hrubieszowskiego zostało uhonorowanych Medalem „Zasłużony dla Powiatu Hrubieszowskiego”. Medale otrzymali: Bodes Stanisław Eugeniusz, Brudnowski Tomasz, Chachler Zbigniew, Czerwińska Irena, Czyżewski Jan, Dyda Zofia, Góra Anna, Kern Artur, Kryszczuk Barbara, Krzyżewski Jerzy, Ks. Miszczak Aleksander, Mołodecki Jan, Muzyczka Danuta, Olko Stanisław, Patyjewicz Zygmunt Marian, Ks. Puzon Andrzej, Szabat Adam, Środa Anuntiata, Temporowicz Grażyna i Wąsiel Józef.

Na zakończenie Gali były wystąpienia gości zaproszonych oraz życzenia dla mieszkańców i władz samorządowych powiatu.

Więcej o Gali na facebooku Starostwa Powiatowego TUTAJ

Wszystko wskazuje na to, że historia powiatu hrubieszowskiego zaczęła się w 1429 roku.

Różne są co prawda zdania historyków piszących o Hrubieszowie i Ziemi Hrubieszowskiej na temat daty powołania powiatu przez króla Władysława Jagiełłę. W I Tomie „Dziejów Hrubieszowa” pod redakcją Ryszarda Szczygła wskazuje się na lata dwudzieste XV wieku oraz prawdopodobny rok 1429, jako czas powołania powiatu, odnoszący się w szczególności jedynie do daty najstarszych, zachowanych zapisków sądowych hrubieszowskich. Natomiast Stanisław Jadczak, autor książki, Hrubieszów i powiat Hrubieszowski 1400 – 2000, pisze wprost: „Rok 1429, to data utworzenia w Rubieszowie przez króla Władysława Jagiełłę powiatu sądowego ziemskiego z ośrodkiem władzy administracyjnej”.

Niestety pierwsza likwidacja młodego powiatu hrubieszowskiego nastąpiła już w 1465 r. kiedy to przez Małopolskę przeszła fala likwidacji małych powiatów sądowych ziemskich. Z mapy Ziemi Chełmskiej zniknęły wówczas powiaty hrubieszowski i lubomelski, włączone do powiatu chełmskiego. Likwidacji uległ sąd ziemski, a od 5 grudnia 1465 r. roki dla hrubieszowian odbywały się już w Chełmie. Hrubieszów od tego momentu funkcjonował już tylko jako ośrodek starostwa niegrodowego, pozbawiony najważniejszego atrybutu, czyli jurysdykcji sądowej i o niewielkiej samodzielności administracyjnej. Związek starostwa hrubieszowskiego z powiatem chełmskim trwał aż do 1772 r. tj. do I rozbioru Polski.

Dla mnie ważne jest, że pomysł budowania strategii promocji powiatu w oparciu o jego bardzo bogatą historię, którego w 2009 r. byłem współautorem jest kontynuowany, ponieważ jest on także doskonałym instrumentem nauczania historii Ziemi Hrubieszowskiej kolejnych pokoleń.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=7418

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.