Piotr Saganiuk, długodystansowiec z za Buga

SaganiukOd ponad roku jesteśmy zajęci wyborami, najpierw samorządowymi, później prezydenckimi, a ostatnio parlamentarnymi i nawet nie zauważyliśmy, że za miedzą, a ściślej za Bugiem, u naszych wschodnich sąsiadów w dniu 25 października odbyły się także wybory.

 

Wybory samorządowe na Ukrainie, które miały być sprawdzianem rzeczywistej gotowości Prezydenta Poroszenki i jego zaplecza politycznego do realizacji procesu decentralizacji władzy na Ukrainie oraz otwarciem się na standardy europejskie przeszły u nas jakby bez echa. Zainteresowanie nimi było i jest niewielkie o czym świadczy m.in. niewielka liczba doniesień medialnych i komentarzy.

Obserwatorzy OBWE uznali, że wybory były demokratyczne, chociaż ze względu na sytuację polityczną na Ukrainie ponad 230 lokali wyborczych w ogóle nie otwarto.

Dla mieszkańców Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego mogły one być interesujące przede wszystkim ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo oraz współpracę, którą od wielu lat samorządy powiatu hrubieszowskiego prowadzą z partnerami z Ukrainy.

Wyborcy Włodzimierza Wołyńskiego, zdecydowali w niedzielę 25 października, że ich Merem – także partnerem dla samorządu Hrubieszowa – będzie nadal Piotr Saganiuk, który funkcję tę pełni nieprzerwanie od 1998 r. Poparło go 5710 wyborców tj. 42,55 % biorących udział w głosowaniu. Wyprzedził zdecydowanie swojego najgroźniejszego rywala, który uzyskał poparcie na poziomie 23,74 %. Będzie to już piąta jego kadencja na funkcji Mera Włodzimierza Wołyńskiego. Pod tym względem prześcignął nawet naszych niektórych samorządowców, pomimo doświadczeń zawodowych i politycznych sięgających czasów ZSRR i wielu zawirowań politycznych w niepodległej już Ukrainie.

Piotr Saganiuk ma 65 lat i duże doświadczenie w działalności publicznej, zarówno przed jak i po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Od 1974 r. pełnił funkcję pierwszego sekretarza komitetu miejskiego partii we Włodzimierzu, a od 1980 r. funkcję pierwszego sekretarza komsomołu w Rejonie Włodzimiersko-Wołyńskim. W 1988 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Miejskiej Włodzimierza Wołyńskiego, a w 1992 r. został przedstawicielem Prezydenta Ukrainy na Rejon Włodzimiewrsko-Wołyński.

Piotra poznałem na jesieni 1994 r. podczas wizyty delegacji samorządu Hrubieszowa (pełniłem wówczas funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Hrubieszowie) we Włodzimierzu Wołyńskim, podczas której nawiązana została, trwająca do dzisiaj, współpraca pomiędzy Hrubieszowem i Włodzimierzem. Był wtedy dyrektorem przedsiębiorstwa „LAS” (jego wykształcenie wyższe to przetwórstwo m.in. drewna), które zajmowało się m.in. przetwórstwem drewna i owoców leśnych.

Wszystkim zastanawiającym się jak to możliwe, że były aparatczyk partyjny, w byłym ZSRR, przetrwał liczne zawieruchy polityczne i jest ciągle wysoko oceniany i akceptowany w swoim środowisku, proponuję spacer w towarzystwie Piotra ulicami Włodzimierza.

Już po kilkunastu minutach przekonacie się skąd to się bierze.

We wpisie wykorzystano informacje i zdjęcie zawarte na  stronie www Urzędu Miejskiego Włodzimierza Wołyńskiego.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: http://suflerob.o11.pl/?p=885

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.