Dzisiaj pożegnaliśmy Helenę Bojarczuk i Barbarę Papugę

Dzisiaj (07.12.2019 r.) na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolejowej w Hrubieszowie, licznie zebrani mieszkańcy Hrubieszowa i okolic pożegnali wielce zasłużone dla kultury hrubieszowskiej Helenę Bojarczuk – wieloletnią dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz Barbarę Papugę – wieloletnią bibliotekarkę i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie.

Rodzinom i przyjaciołom zmarłym składam wyrazy głębokiego współczucia.

Z Panią Heleną Bojarczuk miałem przyjemność współpracować kilkanaście lat. Wiem jak wiele dobrego zrobiła dla kultury hrubieszowskiej i rozwoju muzealnictwa na Ziemi Hrubieszowskiej.

Pamiętam Jej walkę o status Muzeum im. ks. St. Staszica jako placówki samodzielnej w chwili kiedy w 1999 r. odradzał się powiat Hrubieszowski. Walki zakończonej pełnym sukcesem.

Dla podkreślenia Jej zasług pozwolę sobie w tym miejscu przywołać słowa prof. Wiktora Zina, który w swojej prywatnej korespondencji z 23 listopada 2001 r. skierowanej do mnie jako starosty hrubieszowskiego napisał m.in., cytuję: „Miło mi też pogratulować oceny naszego Powiatu, z którą zetknąłem się we Władzach Centralnych w Warszawie. Naprawdę nasze Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica z jego Dyrektorem Panią Bojarczuk, to jakiś wzór prowincjonalnej, wzorowej placówki”.

Zaledwie kilka słów, a wyrażają tak wiele.

Zdjęcie archiwalne H. Bojarczuk, fot. zk

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=12403

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.