Czy alkohol zapobiega zakażeniu koronawirusem ?

Wiele osób jest przekonanych, że spożywanie alkoholu, a szczególnie wysokoprocentowego (czysty spirytus lub dobrze zrobiony bimber) jest skutecznym lekiem przeciwko koronawirusowi. Zainteresowałem się co o tym mówią „znawcy przedmiotu”, m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i lekarze.

W artykule „Picie alkoholu chroni przed koronawirusem, a osoba bez objawów choroby . W jakie mity o tym wirusie wierzymy?”, zamieszczonym kilka dni temu na portalu Wnet.fm możemy przeczytać, że WHO w tej sprawie prezentuje stanowisko zdecydowanie odmienne.

Zdaniem WHO pogląd, że alkohol chroni przed koronawirusem jest poglądem nieprawdziwym. Picie alkoholu dodatkowo obniża bowiem odporność organizmu. Wysokoprocentowy alkohol dobrze sprawdzi się natomiast zewnętrznie jako środek dezynfekujący. Więcej czytaj TUTAJ

Podobnego zdania jest wirusolog prof. Włodzimierz Gut, który w artykule z ¾ marca br. „Profesor zdradza, jak alkohol pomaga w walce z koronawirusem”, zamieszczonym na portalu tvp.info wyjaśnia, że 70-procentowy alkohol jest dobry ale do” inaktywacji wirusa na powierzchniach”, czyli np. przetarcia stołu.

Dość brutalnie prof. Gut rozprawia się z poglądem, że spożywanie mocnego alkoholu (spirytusu) może zapobiegać zarażeniu koronawirusem. Twierdzi on, że „spirytus nie spełni swojej roli wlany do żołądka”.

I dalej według profesora „-Nie tędy droga, ktoś musiałby wlać do płuc. Czy w płucach będzie skuteczny ? W stu procentach, bo martwi nie chorują”. Więcej czytaj TUTAJ

Przed piciem lub płukaniem ust 96 proc. spirytusem, przestrzega także pediatra i immunolog dr Paweł Grzesiowski, który 6 marca br. w rozmowie z Polsatem News wyjaśnia, że „Takie stężenie alkoholu uszkadza błony śluzowe i powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na zakażenie”. Więcej na ten temat czytaj w artykule z 6 marca br. Magdy Ważnej  Doktor Grzesiowski: „nie polecam  wódki do dezynfekcji rąk” na portalu medonet.pl TUTAJ

Artykułów i wywiadów na ten temat m.in. w Internecie możemy przeczytać mnóstwo, a mimo to w większości sklepów z alkoholem, alkoholi wysokoprocentowych praktycznie na półkach nie ma.

Należy tylko mieć nadzieję, że wykupujemy go do inaktywacji wirusa na różnych  powierzchniach, m.in. także  naszych rąk.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=13618

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.