Co z wyborami prezydenckimi w Polsce ?

Z powodu zapełnienia większości  przestrzeni publicznej, także z powodów mam nadzieję dla wszystkich oczywistych, spowodowanej pandemią koronawirusa, zbliżające się wybory Prezydenta RP zarządzone na 10 maja br. schodzą na dalszy plan. Coraz częściej spotykamy się z apelami kandydatów opozycji aby wybory odłożyć na późniejszy termin oraz jak dotychczas dość regularnymi wypowiedziami płynącymi z obozu władzy, w tym Premiera i Prezydenta, że nie ma podstaw do zmiany tego terminu.

O takim nikłym zaawansowaniu kampanią wyborczą świadczy chociażby fakt, że w terenie sporadycznie spotyka się banery lub plakaty z kandydatami na Prezydenta RP.

W naszym mieście i powiecie osobiście natknąłem się jedynie na banery obecnego Prezydenta Andrzeja Dudy, kandydata PIS i Małgorzaty Kidawy- Błońskiej, Kandydatki Platformy Obywatelskiej.

A co musiało by się stać aby wybory prezydenckie mogły być odroczone ? Co na ten temat mówi Konstytucja RP ?

Otóż zgodnie z art. 228 ust. 7 Konstytucji RP w czasie stanu nadzwyczajnego (stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej) oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Czy na takie rozwiązanie władze naszego kraju zdecydują się będzie to zależało zapewne od rozwijającej się sytuacji z atakiem koronawirusa ?

Więcej na ten temat pisałem we wpisie z 15 marca br. Czytaj TUTAJ

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=13641

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.