103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dzisiaj obchodzimy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  po 123 latach zaborów. Możliwe to było dzięki zakończeniu działań wojennych I wojny światowej, podpisaniu w dniu11 listopada 1918 r. rozejmu pomiędzy państwami Ententy (Wielka Brytania, Francja, Rosja) i Cesarstwem Niemieckim w Compiegne oraz ostatecznej klęsce Niemiec.

W latach 1919 – 1936 święto to nie miało charakteru państwowego. Charakteru takiego nadano jemu dopiero ustawą sejmową w dniu 23 kwietnia 1937 r. i w tej formule było obchodzone do wybuchu II wojny światowej, czyli dwukrotnie w latach 1937 i 1938.

W okresie okupacji ze względów oczywistych święta oficjalnie nie obchodzono, a w 1945 r. przez władze PRL zostało zniesione. W jego miejsce wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca.

 Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada zostało przez Sejm PRL przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Z okazji dzisiejszych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pozwolę sobie w niniejszym wpisie także na odrobinę prywatności.

Facet na zdjęciu (z 1948 r.) to mój dziadek Feliks Czerwonka, ojciec mojej mamy, legionista, uczestnik wojny z bolszewikami w lata 1919 – 1920, osadnik wojskowy nagrodzony za udział w wojnie posiadłością rolną pod Pińskiem na Białorusi, trzymający na rękach swojego pierwszego wnuka, czyli …. mnie.

Konsekwencje tego wyróżnienia skutkowały w lutym1940 r. wywózką całej rodziny na Sybir w okolice Archangielska na okres 6 lat (dziadkowi udało się uciec przed wywózką). Wiele na ten temat można by pisać, ale dzisiejsze Święto nie jest moim zdaniem najlepszą okazją.

Na cmentarzu parafialnym w Moniatyczach znajduje się grób dziadka Feliksa i jego żony Marii – sybiraczki.

Na cmentarzu w Moniatyczach znajduje się także mogiła poświęcona pamięci poległym walkach 1920 r. w obronie Niepodległej Polski.

Mogiłą opiekują się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II oraz gmina Hrubieszów.

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=15588

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.