Nie żyje Wiktor Lemański – Przewodniczący Rady Miejskiej I Kadencji w Hrubieszowie

nekrolog-w-lemanskiego

27 października 2016 r. zmarł, przeżywszy 91 lat, Wiktor Lemański, przewodniczący senior, pierwszej po przewrocie w 1989 r. sesji Rady Miejskiej w Hrubieszowie, która odbyła się 5 czerwca 1990 r. Na radnego miejskiego Pan Lemański został wybrany w pierwszych wolnych i demokratycznych wyborach do samorządu lokalnego w dniu 27 maja 1990 r. z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” (komitet ten do 24-osobowej wówczas rady miejskiej wprowadził 15 radnych).

 

Na sesji w dniu 5 czerwca 1990 r. Pan Wiktor Lemański, głosami 13 radnych wybrany został także na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej pierwszej kadencji, pokonując w głosowaniu tajnym Zdzisława Jędruszczaka, kandydata Niezależnego Komitetu Obywatelskiego, który uzyskał poparcie 11 głosów.

 

Tuż po wyborach na Przewodniczącego Rady Miejskiej Pan Lemański podziękował za zaufanie i „oświadczył, że myślą przewodnią jego pracy stanowić będzie rota ślubowania” – cytat z protokołu pierwszej sesji rady miejskiej.

 

Trzeba przyznać, że oświadczeniu temu był wierny do ostatniego dnia pełnienia tej funkcji.

 

Pana Lemańskiego poznałem w 1969 r. podejmując pierwszą swoją pracę w ówczesnym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie. Pracowaliśmy w jednym korytarzu, w sąsiednich pokojach w tzw. małym budynku przy obecnej ul. 3-go Maja, gdzie mieści się MOPS. Ja byłem wówczas początkującym adeptem sztuki urzędniczej, a Pan Wiktor doświadczonym już pracownikiem i geodetą. Szefował wówczas oddziałem geodezji przy Wydziale Rolnictwa Prezydium PRN.

 

I chociaż z ówczesnym systemem był na „bakier”, był wzorem urzędnika, oddanego sprawom publicznym, co sprawiało, że cieszył się dużą sympatią współpracowników, przyjaciół i przełożonych. Był powszechnie uważany za faceta, który ma swoje zasady i potrafi je bronić.

 

Po wielu latach miałem okazję ponownie spotkać się z Panem Lemańskim. Już w Polsce po transformacji ustrojowej. Mianowicie w lipcu 1994 r. kiedy to na pierwszej sesji Rady Miejskiej II Kadencji, przejmowałem po Panu Lemańskim obowiązki Przewodniczącego Rady Miejskiej.

 

Odszedł od nas człowiek „wielkiego formatu”. Prawdziwy patriota i społecznik. Bezinteresownie oddany sprawom ludzi i środowiska w którym żył.  Jakże niewielu takich możemy spotkać w dzisiejszym życiu publicznym.

 

A szkoda !

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się dzisiaj o godzinie 11.30 Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Hrubieszowie.

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=3097

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.