Co Polacy myślą o obniżeniu wynagrodzeń politykom – posłom, senatorom i samorządowcom ?

Decyzja prezesa Kaczyńskiego o obniżeniu wynagrodzeń posłom, senatorom i najważniejszym samorządowcom (marszałkom, starostom, prezydentom, burmistrzom i wójtom oraz ich zastępcom) nadal budzi wiele kontrowersji oraz wątpliwości wśród polskiej klasy politycznej. Ze względów oczywistych przede wszystkim wśród opozycji parlamentarnej oraz wśród samorządowców.

Pisałem na ten temat już kilkakrotnie więc nie chcę zajmować się szczegółami czy głębszymi analizami tej sytuacji.

Do sprawy wracam z racji ogłoszonych w ub. tygodniu wyników badań opinii publicznej na ten temat, zleconych dla Kantar Millward Brown SA przez „Fakty” TVN i TVN 24.

Otóż zdecydowana większość osób poddanych badaniu uznała, że inicjatywa prezesa Kaczyńskiego jest zasadna i poparła propozycję obniżenia wynagrodzenia politykom i samorządowcom.

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA wynika, że zdecydowanie za obniżeniem o 20 % wynagrodzenia posłów i senatorów jest 49 % respondentów, a 20 % badanych stwierdziło, że jest „raczej za”. Oznacza to, że aż 69 % badanych poparło tę decyzję.

Przeciwnych pomysłowi obniżki uposażenia posłów i senatorów było 25 % badanych, przy czym 13 % było przeciwnych „zdecydowanie”, zaś 12 % było „raczej” przeciwnych. 6 % pytanych stwierdziło, że nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Osoby poddane badaniu przez Kantar Millward Brown SA również wyraźnie poparli obniżkę wynagrodzeń samorządowców. „Zdecydowanie za” było 40 % ankietowanych osób, a 20 % było „raczej za” jej wprowadzeniem. Przeciwnych obniżenia pensji samorządowców było 33 procent respondentów – 21 procent opowiedziało się „zdecydowanie przeciw”, zaś 12 procent „raczej przeciw”. 7 procent pytanych wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Z powyższego badania wynika, że dwie trzecie Polaków jest za obniżeniem wynagrodzenia posłów, senatorów i samorządowców, czyli tak naprawdę uważa, że otrzymywane przez nich dotychczasowe wynagrodzenia są za wysokie.

Często zbyt wysokie w kontekście zamożności konkretnego samorządu i mieszkańców danej gminy, miasta, województwa oraz „dobra” jakiego przysparzają im nasi politycy swoją pracą.

Sondaż był przeprowadzony w dniach 28 i 29 maja br. na próbie 1001 osób w wieku powyżej 18 lat.

Źródło: tvn24.pl

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=5501

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.