Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Hrubieszowie

Wczoraj (niedziela, 18.08.2019 r.) w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod kierownictwem Grzegorza Palimąki. Organizatorem koncertu był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło w Hrubieszowie.

Koncert odbył się w ramach obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz koncentracji oddziałów Armii Krajowej z terenu powiatu hrubieszowskiego, szykujących się na odsiecz powstańcom Warszawy.

Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na ten koncert – chociaż alternatywą był wyjazd na mecz Unii Hrubieszów z Kłosem Chełm – ponieważ pieśni legionowe, partyzanckie, żołnierskie i patriotyczne oraz opowieści o „wojaczce” z racji doświadczeń życiowych członków mojej najbliższej rodziny – dziadek Feliks, ojciec mojej mamy był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1919 -1920, którą zakończył w stopniu st. sierżanta oraz osadnikiem wojskowym na Polesiu, mój ojciec był żołnierzem AK, który swoją „przygodę” z partyzantką na kilka lat przed śmiercią zakończył awansem na stopień porucznika, brat mojej mamy Witold, a mój ojciec chrzestny, z armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy, a swój udział w wojnie zakończył udziałem w ostatnim boju o wzgórza Monte Casino – były stałym i częstym elementem spotkań rodzinnych, m.in. także w moim rodzinnym domu.

Dzisiaj takie sytuacje już rzadko się spotyka, a tradycja kultywowania tych pieśni najczęściej obecna jest w repertuarach takich zespołów jak Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP, Festiwalach Pieśni Patriotycznej i Religijnej WP jak chociażby Festiwal Hrubieszowski, Przeglądach Piosenki Partyzanckiej i Żołnierskiej jak w gm. Uchanie czy w repertuarach zespołów śpiewaczych KGW.

I chociaż ten rodzaj pieśni wśród najmłodszych pokoleń Polaków jest dzisiaj mniej popularny, to na wczorajszym koncercie sala HDK była zapełniona do ostatniego miejsca co oznacza, że zapotrzebowanie na tego rodzaju twórczość jest ciągle duże.

Nawet jeżeli w podtekście wczorajszego koncertu dopatrzyć się można było elementu przedwyborczego.

No ale ze względu na obecny czas, odmierzany kalendarzem wyborczym, prawie wszystko w naszym życiu publicznym będzie zabarwione kampanią wyborczą i polityką.

Przepraszam za jakość zdjęcia.

 

Poleć, udostępnij !

Permalink do tego artykułu: https://suflerob.o11.pl/?p=7138

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.